Friday, August 24, 2012

Türk Dünyası’nın Ortak Bayrağı Belirlendi

Türk Dünyası’nın
Ortak Bayrağı Belirlendi
RODOP Rüzgari:
Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından oluşturulan ve kısaca “Türk Konseyi” olarak adlandırılan “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin” ikinci toplantısı 23 Ağustos 2012 tarihinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek şehrinde gerçekleştirildi. Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Almazbek ATAMBAYEV’in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan NAZARBAYEV ve Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakanı Artur RASİZADE katıldılar....

Zirvede yukarıda belirtilen liderler görüşmesinden önce, ilgili ülkelerin Dışişleri Bakanları toplandılar. Dışişleri Bakanları toplantısında Türk Konseyi’nin bayrağı tanıtıldı. Türk Konseyi’nin Sekretaryasına Dair Ev Sahibi Ülke Anlaşması’nda ortak bayrak konusuna da değinilmiş ve “Türk Konseyi bayrağı ve amblemi binalar ve müştemilat üzerinde ve resmi amaçlar için kullanıldığında ulaşım araçları üzerinde sergilenecektir” ifadeleri kullanılmıştı. Türk Konseyi Genel Sekreteri Emekli Büyükelçi Halil AKINCI, Bişkek zirvesinde birçok önemli konularda anlaşmaya varıldığını ifade ederek Türk Konseyi ortak bayrağının kabul edildiğini de açıkladı. Kabul edilen ortak bayrağı anlatan Halil AKINCI “Bayrağın ana rengi mavi olacak. Bu Kazakistan'ın bayrağı, ortada yerleşecek olan hilal ise Türkiye'yi temsil edecek. Ay üstünde Azerbaycan bayrağındaki yıldız olacak, hilalin dış kısmını ise Kırgızistan bayrağının güneş ışını kaplayacak." dedi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bayrağın kabulünü Türk Konseyi'nin kurumsallaşması adına yeni bir adım olarak değerlendirdi. Davutoğlu, "Bu bayrak, Türkçe konuşan halkları daha da yakınlaştıracak." dedi.

Dışişleri Bakanları toplantısının ardında gerçekleştirilen Türk Konseyi 2. Zirve toplantısı sonunda Kalkınma Fonu'nun oluşturulması, Türk Akademisi'nin kurulması, Türk Kültürleri ve Türk Mirası Fonu'nun desteklenmesi konularında anlaşmaya varılarak konseyin 2. Zirvesi Bişkek Deklarasyonu imzalandı.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan devlet başkanlarının 2009 yılında Azerbaycan’ın Nahçivan şehrinde bir araya gelerek kuruluş anlaşmasını imzaladığı “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” 4 üyeli yapısıyla 103 milyon nüfusu ve 1 trilyon 287 milyon dolarlık ekonomik büyüklüğü ifade ediyor. Türk Konseyi’nin ilk toplantısı 2011 yılında Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılmıştı, üçüncü toplantının da 2013 yılında Azerbaycan’da yapılması kararlaştırıldı.

kircaalihaber.com
Kenan ÖZGÜR

No comments:

Post a Comment